Psikolojik Danışmanlık ve Psikoloji Kariyer Merkezi

Eğitim Dünyası => Mesleki Eğitimler => Konuyu başlatan: Esra. - 09 Ekim 2017, 20:41:04

Başlık: AİLE SİSTEM DİZİMİ GRUP ÇALIŞMASI
Gönderen: Esra. - 09 Ekim 2017, 20:41:04
Değerli grup üyeleri,
15 ekim pazar günü saat 10.00-18.00 saatleri arasında kurumumuzda Psikolog Emine Soybay tarafından  Aile Sistem Dizimi Grup Çalışması yapılacaktır.
10 kişilik grup çalışmasında sadece 3 kişilik boş yer kalmıştır.
Katılmak için kaydınızı yaptırmak üzere 05303994330 numarasından bize ulaşabilirsiniz.

NİŞANTAŞI PSİKOLOJİ
Adres: Rumeli Cd. Ay Apartmanı No:65 Kat:6 D:12 Nişantaşı/İstanbul

AİLE DİZİMİ NEDİR?
Aile/Sistem Dizimi ilk olarak “Familien Aufstellung” adıyla 80'li yıllarda Almanya'da ortaya çıkmış olan bir grup çalışmasıdır. O günden bu yana fenomolojik algı ile gelişmeye devam etmiştir. Evlilik ve ilişki problemleri, bedensel ve ruhsal hastalıklar, çalışma hayatındaki problemler, içsel boşluk, hayatta tekrar eden paternler, veya kilitlenmeler, tıkanmalar gibi konularda açılımlar sunan bir ruhsal görüntüleme aracıdır.
Bizler kuşaklar boyu süre gelen ve birbirine görünmez bağlarla bağlı olan bir Aileye/Sisteme doğarız. İstesek de istemesek de tıpkı sistemimizden gelen genetik özellikleri taşıdığımız gibi sistemin ruhsal özelliklerini de taşırız. Bu anlayışa göre güncel hayatımızdaki sorunlarımızın, tıkanıklıklarımıza köken ailemizdeki bozulan sistemler neden olabilmektedir. Soyağacımızda yaşanan ölümler, intihar, cinayet, cinsel taciz, tecavüz, boşanmalar, terk, kavuşulmayan aşklar, düşük, kürtaj, gasp, haksızlık gibi olaylar ve kin, öfke, nefret, keder, korku, vicdan azabı gibi yaşanmış duyguların sistemimizi etkilemektedir.
Aile/Sistem dizimleri temsilcilerin algısı fenomeni ile çalışır. “Sistemik dizim” ekolünün takipçisi terapistler ve bilim adamları evrende var olan her şeyin bir bütünün parçaları olduğuna inanırlar. Bu görüşe göre, nasıl ki insan vücudundaki her hücre vücudun tümüne ait bilgiyi taşıyorsa evrendeki tüm bilinçler ve insanlar da bütünün bilgisine sahiptir. Ayrıca sistem dizimcilerine göre yaşanan hiçbir şey yok olmaz ve büyük bir bilgisayar ağının data merkezi gibi evrensel bilinçte kayda alınır. İşte sistem/aile dizimi tekniği de dizim sırasında bireyin (temsilcinin) bu ana merkezdeki bilgiyle bir bağ kurması esasına dayanır.
Katılımcılar dizimler sırasında daha önceden hiç tanımadıkları, hiçbir bilgi sahibi olmadıkları kişileri temsil ederler. Bu noktada katılımcının herhangi bir çabası gerekmemektedir. Kişi kendini tamamen içinden gelen harekete bırakır ve yukarıda sözü edilen olgunun devreye girmesi ile dizim ilerler.

Emine Soybay Kimdir?
Psk. Emine Soybay, ilköğretim ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 2006 yılında Işık Üniversitesi’nde başladığı Endüstri Mühendisliği eğitimini psikoloji bilimine olan ilgisinden dolayı yarıda bırakarak, İstanbul Arel Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun oldu. Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimi ise devam etmektedir.
Lisans sonrasında EMDR Terapisi, Bilişsel Davranış Psikoterapi, Hipnoterapi eğitimlerini tamamlamış, devam ettiği yüksek lisans çerçevesinde Şema Terapi ve Cinsel Terapi alanında da bilgi sahibi olmuştur. Psikanalitik yönelimli psikoterapi ekolüne olan ilgisinden dolayı bu ekole yönelmiş ve bu ekolde süpervizyonları devam etmektedir. �Emine Soybay Sistem/Aile Dizimi eğitimini iste Türkiye Sistem Dizimleri Enstitüsünden almakta olup, bir çok workshopa katılmış ve bu süreci deneyimlemiştir.
Hürriyet Aile, Milliyet gibi önemli haber portallarında yazıları yayınlamış, danışmalık merkezlerinde erişkin psikoterapisti olarak çalışmış ve Şişli Florance Nightingale Hastanesi'nde bir yılı aşkın süredir psikoterapist olarak çalışmaya devam etmektedir.